Pokazy walk rycerskich, tradycyjna pogoń za lisem, loteria fantowa, koncert Agaty Bartolewskiej, a także kiermasz ciast i nalewek, przygotowanych przez żony członków Rotary Club Częstochowa tworzyły program ?Huberusa 2009?. Dochód z imprezy będzie przeznaczony na utworzenie sali internetowej dla dzieci i młodzieży na oddziale pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Prof. dr Witolda Orłowskiego w Częstochowie.

Za nami kolejny Hubertus, impreza ta wpisała się już na stałe w kalendarz jesiennych spotkań amatorów sportu hippicznego. Z roku na rok przyjeżdża na nią coraz więcej widzów z Częstochowy i całego regionu. Nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców, odbywa się zazwyczaj na początku listopada – 3-go przypada dzień św. Huberta, patrona myśliwych. Obchodzone już od połowy XV wieku święto było najpierw wielkim polowaniem, które z czasem przekształciło się w zbiorową pogoń za lisem.

Na tegoroczną gonitwę we wspaniałej scenerii ruin olsztyńskiego zamku, w pobliżu zabytkowego osiemnastowiecznego spichlerza, zjechało się ponad 70 jeźdźców ze stadnin w promieniu 50 kilometrów. Uroczysta prezentacja wierzchowców i dosiadających ich jeźdźców była okazją do podziwiania najpiękniejszych koni i typowania zwycięzcy ?Hubertusa 2009?. Tegoroczna pogoń była odwróconą zabawą w policjantów i złodziei. Ubiegłoroczny zdobywca lisiej kity, Grzegorz Wypchlak, na co dzień sierżant policji konnej, uciekał przed grupą jeźdźców pragnących wejść w posiadanie cennego trofeum. Przez cały najbliższy rok będzie się nim cieszył Grzegorz Szczepański zwycięzca gonitwy na koniu Skamik ze stadniny Lambada. On też zdobył nagrodę Tomasza Kucharskiego, Wójta Gminy Olsztyn.

Oprócz pogoni za lisem częstochowskie Rotary wspólnie z samorządem olsztyńskim przygotowało ciekawy program nie tylko dla amatorów hippiki. Z aplauzem zgromadzonej publiczności spotkał się koncert Agaty Bartolewskiej i zespołu Imago Project. Dużym zainteresowaniem cieszyły się jazdy testowe samochodami Toyota i Lexus. Pokazy walk rycerskich w scenerii zamku olsztyńskiego znakomicie wpisały się w atmosferę spotkania z okazji św. Huberta. Miłośnicy sportów strzeleckich, mogli zapoznać się z ofertą firmy Kolter i na miejscu sprawdzić celność oka.

Z inicjatywy prezydenta RC Częstochowy Edmunda Mzyka powrócono do tradycji przygotowywania przez żony Rotarian wypieków ciast, mięs czy nalewek. Przybyłą publiczność podbiły talenty kulinarne naszych małżonek, ich produkty praktycznie rozeszły się na pniu. Dochód z kupowanych na Hubertusie wyrobów zasili fundusz, który będzie przeznaczony na główny cel imprezy ? salę internetową dla chorych dzieci.

Ponieważ jak wiadomo nasze spotkania, oprócz rekreacyjnego charakteru mają zawsze cel charytatywny. W ubiegłym roku został przekazany Hospicjum Ziemi Częstochowskiej samochód marki Suzuki, dzięki temu wielu osób chorych na raka może korzystać z fachowej opieki medycznej i paliatywnej. Tym razem chcemy dać dzieciom i młodzieży przebywającej w szpitalu dostęp do Internetu, umożliwić im kontakt ze światem i rówieśnikami. Stworzenie świetlicy internetowej w szpitalu daje młodzieży sposobność odrobienia zaległości w szkole. Sali internetowa dla dzieci i młodzieży na oddziale pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. prof. dr Witolda Orłowskiego ul. PCK 1 w Częstochowie będzie takim miejscem. Powszechnie wiadomo jak ważny jest Internet i jaka jest jego rola w życiu młodych ludzi. Dlatego uznaliśmy za celowe stworzenie chorym dzieciom warunków do korzystania z tego środka zdobywania informacji i utrzymywania kontaktu ze światem. Gdy sala będzie gotowa to poinformujemy o jej otwarciu w następnych newsach.

Tegoroczna imprezę organizowali: Rotary Club Częstochowa, Gmina Olsztyn i Restauracja „Spichlerz”.

RC Częstochowa pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do udanego przebiegu Hubertusa 2009. Dziękujemy serdecznie firmom sponsorującym: Lexus, Toyota Katowice, Kolter Częstochowa, Zakłady Mięsne Aleksandria, Bigstar Częstochowa, Neospiro Fabryka Rzeczy Ładnych, Scout Częstochowa.