Od 9 grudnia, dzięki inicjatywie Częstochowskiego Rotary dzieci przebywające na oddziale pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Prof. dr Witolda Orłowskiego w Częstochowie mogą korzystać z dobrze wyposażonej sali multimedialnej. RC Częstochowa zakupił na świetlicę oddziału dziecięcego kino domowe, projektor multimedialny wraz z dużym ekranem oraz bajki i filmy edukacyjne na płytach DVD.

Równocześnie przekazano szpitalowi zestaw do rozprowadzenia Internetu drogą radiową (WiFi) – są to: 4 Acces Pointy i Router WiFi z modemem ADSL pozwalające na powszechny dostęp do bezprzewodowego Internetu dla pacjentów leżących na oddziałach ginekologii, położnictwa i pediatrii. Środki na wyposażenie udało się pozyskać dzięki organizowanej, przez RC Częstochowa wraz z gminą Olsztyn, imprezie sportowo-rekreacyjnej ?Hubertus 2009?.

RC Częstochowa od wielu już lat wspiera częstochowską służbę zdrowia.

Aparaty do dializy

W połowie lat dziewięćdziesiątych wspólnie z Branderburgskim klubem Rotary przekazano 4 aparaty do dializy oddziałowi nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Prof. dr Witolda Orłowskiego. Nerki te przez ponad 10 lat służyły osobom dializowanym.

Karetka Pogotowia

W roku 2003 ofiarowano Częstochowskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nową karetkę marki Mercedes. Do dnia dzisiejszego karetka pokonała blisko 400 tysięcy kilometrów i przez 6 ostatnich lat wielokrotnie pomagała ratować zdrowie i życie ludzkie.

Pomoc dla niewidomych dzieci

W 2007 roku Częstochowskie Rotary postanawia pomóc niewidomym i niedowidzącym dzieciom. Środki i sprzęt zostały przekazane Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Częstochowie, która jako jedyna w mieście otacza opieką te dzieci tak okrutnie pokrzywdzone przez los. Zdecydowano o zakupie specjalistycznej aparatury służącej do diagnozy i terapii dzieci cierpiących na schorzenia wzroku. Przekazano również urządzenia i programy wspomagające naukę pisania metodą Braille?a.

Samochód dla Hospicjum Ziemi Częstochowskiej

W 2008 roku dokonano zakupu samochodu osobowego marki Suzuki dla Hospicjum Ziemi Częstochowskiej. Pojazd ten umożliwia objęcie skuteczniejszą opieką i łatwiejsze dotarcie do szerokiej grupy pacjentów w terminalnym stadium choroby nowotworowej. Dzięki temu samochodowi wiele osób chorych na raka może korzystać z fachowej opieki medycznej i paliatywnej, a lekarze i pielęgniarki mogą lepiej opiekować się chorymi na terenie Częstochowy i regionu częstochowskiego.