Rotary Club Częstochowa   zorganizował  online 17 czerwca spotkanie z jednym z najlepszych polskich sportowców, judoką 2-krotnym mistrzem olimpijskim Waldemarem Legieniem.

Podczas rozmowy z Mistrzem dowiedzieliśmy jakie były początki i rozwój  jego kariery sportowej w Czarnych Bytom, dlaczego wybrał właśnie judo i jak krok po kroku został jedynym zawodnikiem, który zdobył dwa złote medale olimpijskie w różnych kategoriach wagowych.

Waldemar Legień od trzydziestu prawie lat jest we Francji bardzo cenionym  trenerem a także propagatorem judo wśród dzieci i młodzieży. Również  dorosłych namawia do uprawiania sportu czy prowadzenia aktywnego trybu życia. W czasie spotkanie obejrzeliśmy najważniejsze walki Legienia:


https://www.youtube.com/watch?v=03ScHCNwPjk

https://www.youtube.com/watch?v=lo7GfFfswhw

 

 a także film „Bouger pour bien vieillir/ Ćwiczyć aby się dobrze starzeć”,  w którym promuje on zalety  aktywności fizycznej osób dojrzałych.

https://www.youtube.com/watch?v=wAJt2MLGkds

Pan Waldemar opowiadał w jaki sposób przygotowywał swoją paryską drużynę judo  Racing Club do najważniejszych zawodów, olimpiad, mistrzostw Europy i świata. Mówił jakie znaczenie przywiązuje  Federacja Francuska  do  turniejów drużyn klubowych. Mistrz podkreślał jak ważne jest właściwe  motywowanie  zawodników
i wydobywanie z nich umiejętności i ducha walki.

 Nie ominęliśmy też tematu pandemii Covid -19 we Francji i w Polsce i jej wpływu na treningi i przygotowania do zawodów sportowych.

Na koniec spotkania Waldemar Legień pokazał nam dwa złote medale olimpijskie – marzenie każdego sportowca.

 

Poniżej najważniejsze dokonania Mistrza

Waldemar Legień  : 2-krotny złoty medalista olimpijski (1988 Seul, 1992 Barcelona), mistrz Europy w kategorii seniorów i juniorów, 3-krotny medalista mistrzostw świata,

5-krotny medalista mistrzostw Europy, 8-krotny mistrz Polski.

 

Waldemar Legień był dwukrotnie wybrany najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” (1988, 1992). Uzyskał jeden z najwyższych stopni w judo – 8 dan.

Honorowy obywatel miasta Bytomia.

 

W 2019 roku został odznaczony prze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

W 1993 roku, po ukończeniu studiów na gdańskiej AWF wyjechał wraz z rodzina do Francji, gdzie został trenerem Racing Club de France w Paryżu.

Jest bardzo cenionym szkoleniowcem we Francji. Podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996) jego wychowanek, Djamel Buras, zdobył złoto w tej samej kategorii wagowej, co kiedyś Legień – 86 kg. Legień wychował również wielu innych doskonałych zawodników.

Syn Michał też trenował judo zostając mistrzem Francji kadetów i wicemistrzem Francji juniorów.