Ostatnie dni pobytu w Polsce Isabeli de Paula Tavares, uczestniczki Rotariańskiego Programu Wymiany Młodzieży ( RYEP) upłynęły pod znakiem pożegnań i wymiany adresów. Isabela wraca do swojego kraju pełna wrażeń i zamierza rozpocząć studia na medycynie. Na spotkaniu klubowym Isabela w pięknej polszczyźnie opowiedziała częstochowskim Rotarianom jak spędziła rok w naszym kraju. Ta bardzo sympatyczna i powszechnie lubiana dziewczyna wraca do domu z ponad 2 tysiącami zdjęć i dziesiątkami adresów email nowo pozyskanych przyjaciół. W czasie swojego pobytu w Polsce uczęszczała do I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta ? szczególne podziękowania dla dyrekcji szkoły za życzliwość i opiekę nad Izą.

W weekendy i czasie wolnym zwiedziała wszystkie najpiękniejsze polskie miasta, ale najważniejsze dla niej było uczestnictwo w spotkaniach młodzieży rotariańskiej przebywającej na wymianie w Polsce. Wraz z przyjaciółmi z Rotary nimi odbyła również kilka podróży studyjnych po Europie, dzięki, którym mogła bliżej poznać takie kraje jak Francja, Niemcy, Holandia czy Grecja.

Isabela oprócz serca zostawiła w naszym klubie flagę Brazylii i kilka przepisów na brazylijskie potrawy. Przez cały rok aktywnie uczestniczyła w życiu klubowym, naszych spotkaniach i imprezach charytatywnych organizowanych przez RC Częstochowa. Wspierała nas przy zbieraniu funduszy na zakup samochodu dla Hospicjum Ziemi Częstochowskiej czy w czasie spektaklu teatralnego Piosenki Edwarda Stachura śpiewane przez Piotra Machalicę.

Korzystając z okazji RC Częstochowa dziękuje serdecznie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy gościli naszą podopieczną, a zwłaszcza jej polskiej mamie, u której spędziła większość swojego pobytu pani Beacie Kuliberdzie. Serdeczne podziękowania dla p.p. Kapusteckich i Sitaków, rodziny które również opiekowały się Isabela.

Już we wrześniu będziemy gościć kolejną dziewczynę, rodaczkę Isabeli uczestniczącą w programie wymiany. Renata Ribeiro Homem pobyt w Polsce zaczyna w drugiej połowie sierpnia od dwutygodniowego intensywnego kursu języka polskiego.

Spotkanie było również okazją do życzeń szczęśliwej podróży Ani Jelonek wyjeżdżającej do Brazylii na cały rok w ramach rotariańskiej wymiany młodzieżowej. Ania jest tegoroczną absolwentką II Liceum im. R Traugutta w Częstochowie i swój pobyt pragnie przeznaczyć na poznanie języka portugalskiego i kultury Brazylii.