1 lipca 2009 roku Prezydentem naszego klubu na rok 2009-2010 został kolega Edmund Mzyk, członek założyciel RC Częstochowa. Spotkanie w jego posiadłości, wspaniale przygotowane przez żonę Edmunda, było okazją do przypomnienia sobie początków częstochowskiego Rotary, a także podsumowania działań Klubu w mijającym roku.

Ustępujący Prezydent, kolega Wojciech Mendakiewicz zaprezentował dokonania Klubu za jego kadencji i podziękował wszystkim członkom klubu i ich małżonkom za pracę w RC Częstochowa.

Wymieniając szereg zrealizowanych przedsięwzięć ustępujący Prezydent podkreślił, że na cele charytatywne, międzynarodową, rotariańską wymianę młodzieży, wsparcie lokalnych organizacji społecznych przeznaczono ponad 50 tysięcy złotych.

Dwie akcje organizowane w ubiegłym roku wymagały szczególnego zaangażowania nas, naszych rodzin i sympatyków RC Częstochowa. We wrześniu włączyliśmy się w dystryktalną pomoc dla ofiar powodzi na Ukrainie. Pomoc materialna przekazana najbardziej potrzebującym była bardzo przydatna. Nasz Klub zarówno podczas zeszłorocznych jak również obecnych wakacji pomógł w organizacji pobytu dzieci i młodzieży szkolnej z ubogich polskich rodzin ze Lwowa, Tarnopola i Skały Podolskiej na Ukrainie.

W ubiegłym roku Klub wsparł Hospicjum Ziemi Częstochowskiej, w czasie tradycyjnie organizowanego przez nasze Rotary ?Hubertusa 2008? przekazano tej placówce samochód marki Suzuki służący do obsługi pielęgniarskiej. Pojazd ten umożliwia objęcie skuteczniejszą opieką i łatwiejsze dotarcie do szerokiej grupy pacjentów w terminalnym stadium choroby nowotworowej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń zakończonej kadencji było odznaczenie przez Prezydenta Rotary International D.K.Lee na spotkaniu w Warszawie pięciu kolegów medalem Paul Harris Fellow . To zaszczytne odznaczenie otrzymali : Prezydent klubu Wojtek Mendakiewicz , Past Prezydent Ryszard Szczuka a także koledzy : Paweł Klimek , Grzegorz Sitak i Piotr Machura .

Dowodem uznania dla działalności ustępującego prezydenta klubu jest nominacja przez Gubernatora na Sekretarza Dystryktu 2230 Polska ? Białoruś ? Ukraina Wojtka Mendakiewicza a Radka Stefańskiego na DICO ? czyli oficera odpowiedzialnego za komunikację elektroniczną w dystrykcie.

Wojtek Mendakiewicz przekazując insygnia klubowe Edmundowi stwierdził, że oddaje Klub w bardzo dobre ręce, w ręce sprawdzonego i oddanego Rotarianina, którego doświadczenie i zaangażowanie z pewnością będzie gwarancją dobrego funkcjonowania klubu i jego dalszego rozwoju. Prezydent Edmund Mzyk pokrótce przedstawił swoje zamierzenia na najbliższy rok.

Do głównych celów zaliczył reaktywowanie kontaktów krajowych i zagranicznych z klubami, z którymi RC Częstochowa już współpracował, a także szukanie nowych partnerów do wspólnych przedsięwzięć w ramach matching grantów. W dalszym ciągu będzie prowadzona działalność wspierająca społeczność miasta Częstochowy i regionu częstochowskiego.

Nowy Prezydent zamierza również zintensyfikować działania integracyjne wewnątrz Klubu. Będzie kontynuowana wymiana młodzieży w ramach rotariańskiego Youth Exchange Programme, w tym roku będziemy gościć kolejną uczestniczkę wymiany z Brazylii.

Edmund poprosił częstochowskich Rotarian o pomoc w realizacji przedstawionych zamierzeń i jeszcze raz podziękował wszystkim za dotychczasową pracę w RC Częstochowa. Życzy również naszym przedstawicielom we władzach Dystryktu wielu sukcesów w realizacji rotariańskiej misji i liczy na wsparcie częstochowskiego klubu.