W dniu 2 lipca 2008 roku , w gościnnych progach zabytkowej Restauracji „SPICHLERZ” w podczęstochowskim Olsztynie , mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Wieczorze Prezydenckim. Na uroczystość zaprosił nas rozpoczynający prezydencką kadencję Naszego Klubu Kolega Wojciech Mendakiewicz wraz z małżonką . W trakcie wieczoru miało miejsce przekazanie , przez ustępującego prezydenta Ryszarda Szczukę , insygniów władzy klubowej .

Przekazując odpowiedzialność za prowadzenie częstochowskiego Rotary Wojtkowi Mendakiewiczowi ustępujący prezydent przedstawił najważniejsze  dokonania Klubu w kadencji 2007-2008.

Ryszard Szczuka mówił o młodych uczestniczących w rocznych pobytach zagranicznych   w  ramach Międzynarodowego Programu Wymiany Młodzieży / Rotary Youth Exchange. Klub gościł  3  młodych ludzi z Australii i Stanów Zjednoczonych, równocześnie w tym czasie  dwoje częstochowian przebywało w USA .


W
minionej kadencji nasz klub odwiedził  gubernator Dystryktu 2230 Andriej Bahanycz, spotkanie było okazją do przedstawienia działalności RC Częstochowa  i do dyskusji na temat bieżącej i planowanej aktywności Rotary w najbliższych latach. Past President  przedstawił zmiany organizacyjne w Klubie tj. zmianę miejsca spotkań  i zorganizowanie z prawdziwego zdarzenia siedziby i archiwum klubu. Mówił też o zmianie statutu, opracowanej przez ustępujący zarząd.

Projektem o szczególnym znaczeniu było pozyskiwanie pieniędzy na Hospicjum Ziemi Częstochowskiej.   W czasie Hubertusa 2007  w Olsztynie zebrano 12 750 złotych. Kwota ta przeznaczona jest na dofinansowanie zakupu samochodu dla Hospicjum.
Prezydent Szczuka przypomniał również klubowe  imprezy integracyjne takie jak tradycyjny Wieczór Trzech Króli,  wycieczkę do Pragi oraz wspólny pobyt  w Wiśle Lepiarzówce.

Przekazując insygnia władzy Rotary Clubu Ryszard podkreślił również fakt, że oddaje klub w dobre i sprawdzone ręce bowiem doświadczenie organizacyjne i wieloletnia praca Wojtka Mendakiewicza  w ubiegłych zarządach RC Częstochowa gwarantuje  dalszy rozwój Klubu.

Honorowym gościem gospodarzy wieczoru był Lesław Morawski ? Przewodniczący Dystryktalnego Komitetu Członkowskiego .

Po prezentacji planów i celów działań na bieżący Rok Rotariański , zgodnych z mottem roku MAKE DREAMS REAL , nasz nowy prezydent przedstawił skład Zarządu oraz mianował przewodniczących Stałych Komisji Klubowych na najbliższe trzy lata. Ustanowienie Stałych Komisji Klubowych pozwoliło wdrożyć w Klubie Rotary Częstochowa struktury Club Leadership Plan.

B
ardzo miłym akcentem i niespodzianką , jaką sprawił nam Wojciech Mendakiewicz , było  przekazanie po raz pierwszy , dla wszystkich kolegów kart klubowych.  Szczególnie wyróżniono kartą klubową nr 1 prof. Jana Pilarczyka ? członka honorowego , dzięki któremu powstał klub w Częstochowie.

Nowi członkowie klubu , Radek Stefański i Jarek Dłubak , jak też powróciwszy do nas członek honorowy Maciej Witowski , mieli zaszczyt  być uhonorowanymi znaczkami Rotary przez gościa honorowego ? Lesława Morawskiego .

Po części oficjalnej i wzniesionych toastach uczestniczyliśmy w miłej rodzinnej zabawie przy muzyce jazzowej.