Wizyta Gubernatora dystryktu 2231 Łukasza Grochowskiego.

W ostatnią środę Rotary Club Częstochowa gościł Gubernatora Dystryktu 2231 Łukasza Grochowskiego. .

Mieliśmy okazję zaprezentować nasze ostatnie dokonania takie jak:

  • Wsparcie dla Hospicjum Dar Serca czyli zakup fotela do masażu i rehabilitacji  pacjentów onkologicznych,
  • pomoc dla najmłodszych, pokrzywdzonych przez los dzieci, będących pod opieką  Stowarzyszenia „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie”. Rotary Club Częstochowa zakupił bardzo potrzebną suszarkę do ubrań firmy Miele. Maluchy zużywają ogromne ilości pieluch i ubranek, które trzeba ciągle prac.
  • Z ogromną wdzięcznością była przyjęta akcja na rzecz  osieroconych dzieci –  wycieczka do Przybynowa  z dużą ilością atrakcji dla maluchów,   którą zorganizowali Rotary Club i firma Państwa Wachelków- INERGIS S.A. 
  • Mówiliśmy również o naszym nowym projekcie „Nadzieje Częstochowskiej Kultury  czyli Nagrody Rotary Club Częstochowa wyróżniających się młodych twórców związanych z Częstochową.

Gubernator Grochowski przedstawił obecną sytuację polskich klubów Rotary zamierzenia na najbliższy czas.

Do najważniejszych należy zaliczyć  udział  Konwencji Rotary International, w tym roku to doniosłe rotariańskie wydarzenie –w odbędzie się wyjątkowo blisko – w Hamburgu, dlatego warto. Taka okazja może się długo nie powtórzyć przez kilka lat.

Łukasz mówił również o sztandarowym projekcie Rotary International „Stwórz z nami świat bez Polio” – akcja ta prowadzona już od wielu lat przynosi bardzo wymierne efekty i praktycznie ograniczyła do zera zachorowania na tę chorobę. O efektywności działania tej akcji mówi również fakt, że fundacja Billa i Melindy Gates wsparła ja kwotą kilkuset milionów dolarów właśnie dlatego walka z polio prowadzona przez Rotary International jest bardzo skuteczna.   Każda złotówka, każdy dolar  przeznaczony na zwalczanie Polio będzie trzykrotnie zwiększona przez Bill & Melinda Gates Foundation.

Łukasz zapraszał nas na  spotkanie Rotarian z basenu morza Bałtyckiego, które odbędzie się w Gdańsku we wrześniu tego roku – z pewnością nie zabraknie na nim członków naszego klubu. 

W koleżeńskich rozmowach wspominaliśmy międzynarodową wymianę młodzieży Rotary Youth Exchange, w której od lat uczestniczą młodzi ludzie z Częstochowy i okolic a na nasze zaproszenie przyjeżdżają Amerykanie, Brazylijczycy Kanadyjczycy aby przez rok chodzić do polskiej szkoły i poznawać naszą kulturę i tradycję.