IMAGINE ROTARY,  

Takim hasłem Rotary International na  rok 2022/2023 rozpoczął spotkanie z naszym Klubem Piotr Jankowski Gubernator dystryktu 2231  Rotary Polska. Piotr jest Rotarianinem pod 2003 roku i cały czas realizuje się jako aktywnym członek koszalińskiego Rotary, a od kilku lat aktywnie działa na poziomie dystryktu. W ramach cyklicznych spotkań ze wszystkimi klubami Rotary w Polsce Piotr odwiedził częstochowski Rotary Club. Towarzyszył mu Gubernator dystryktu 6220 w USA David G. Anderson z  Wasau stan Wisconsin. Gościem  naszego spotkania był również honorowy członek RC Częstochowa Pan Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Długi wypełniony rozmowami wieczór był okazją do zaprezentowania wizji funkcjonowania Rotary Polska przez Gubernatora Jankowskiego. Piotr mówił o szeregu projektów obecnie realizowanych, do najważniejszych należy, oczywiście, pomoc bohaterskiemu narodowi ukraińskiemu. Rotary International od początku konfliktu wspierało cywilne ofiary wojny. Praktycznie każdy klub Rotary w Polsce organizuje pomoc dla mieszkańców Ukrainy  poszkodowanych w tej wojnie,  wiele działań ukierunkowanych jest na opiekę i pomoc rannym i dzieciom.   Piotr Jankowski mówił też o roli zagranicznych partnerów z klubów Rotary, zwłaszcza o amerykańskich klubach, które angażują znaczne środki rzeczowe i finansowe aby pomóc ludziom  poszkodowanym przez wojnę. Piotr mówił też jak ważna jest odtworzenie zawieszonej w wyniku pandemii wymiany młodzieżowej i powrót do dotychczasowej współpracy międzynarodowej. Przedstawił planowane międzynarodowe konferencje w Polsce i mówił o naszych staraniach  zorganizowania Konwencji Rotary International w Krakowie w 2026 roku. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk  przedstawił jakie działania podejmuje

i podejmowało nasze  miasto niosąc pomoc ukraińskim samorządom współpracującym z Częstochową. O działalności naszego Klubu mówili past Prezydent Wojciech Jankowski i Tomasz Kołodziejski sprawujący służbę w kadencji 2022/2023.

Tomasz Kołodziejski przedstawił swoje plany jako Prezydent RC Częstochowa – oprócz stale prowadzonej akcji pomocy Ukrainie – nasz klub będzie wspierał ( i robi to do wielu lat)   dwa ośrodki :

  • Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczego dla dzieci „Ufność” w Częstochowie
  • i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Częstochowie.

Środki pozyskane podczas Hubertusa 2022 i spektaklu „Poślubieni, Pogubieni” będą skierowane do tych placówek.

Nasz amerykański gość podzielił się swoimi refleksjami na temat funkcjonowania Rotary w Stanach,  mówił o możliwych wspólnych projektach i  zachęcał nas  do odwiedzenia stanu Wisconsin, gdzie statystycznie jest najwięcej Amerykanów polskiego pochodzenia.