Poniżej znajduje się przedruk relacji ze spotkania Naszego kolegi Wojciecha Jankowskiego które to odbyło się w Niemieckiej  miejscowości Detmond.

——————

Wojtek Jankowski odwiedza Rotary Club Detmold-Oerlinghausen i relacjonuje doświadczenia swoje i Polskiego Rotary Club Częstochowa. Rok temu rozpoczęła się rosyjska wojna agresywna na Ukrainie. Na początku marca pierwsi uchodźcy przybyli do górskiego miasteczka Oerlinghausen i znaleźli pierwszy port między innymi w Villa Welschen.

Jako przedstawiciel Rotary Club Częstochowa, Wojtek Jankowski odwiedził tamtejszy Rotary Club i opowiedział o swoich doświadczeniach. Do Częstochowy (ok. 200 tys. mieszkańców) przybyło nawet 60 tys. uchodźców z Ukrainy. Dziś, z około 20 000 uchodźców, nadal stanowi to około 10% populacji. Miasto Częstochowa położone jest około 430 kilometrów na zachód od ukraińskiego Lwowa. Rotary Club Częstochowa jest filarem logistyki zaopatrzenia wielu ukraińskich miast i miasteczek. Wraz z możliwościami Spedycji Hegelmann (ponad 5000 samochodów ciężarowych, z oddziałami w Niemczech, Polsce i na Ukrainie) niezbędne dostawy pomocy są transportowane na Ukrainę iw miarę potrzeb przekazywane tamtejszym organizacjom lokalnym.

Wojtek Jankowski relacjonuje, jak może działać pomoc celowa, nawet na taką skalę, jeśli organizacje działają w sposób skoordynowany. W opisanym przypadku ukraińscy kierowcy ciężarówek z firmy spedycyjnej otrzymują w drodze powrotnej z Ukrainy listy zaopatrzenia od artykułów spożywczych po sprzęt medyczny. W Częstochowie, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, wolontariusze dbają o pozyskiwanie niezbędnych artykułów bezpośrednio w Polsce lub za pośrednictwem międzynarodowych sieci, takich jak Kluby Rotary, i przygotowywanie ich do kolejnych dostaw. Wojtek Jankowski i członkowie Rotary Club Częstochowa zbierają potrzebne fundusze w Niemczech, Europie, a nawet w USA. Każda darowizna jest oficjalnie księgowana i uznawana, pozyskane na ten cel środki pomocowe zostały sfotografowane, a darowizny potwierdzone po wpłynięciu na stronę ukraińską i ponownie ujęte w protokole fotograficznym przy przekazaniu. Wojtek Jankowski wraz z częstochowskimi klubowiczami przywiózł w ten sposób na Ukrainę pomoc humanitarną o wartości ponad 150 tys. dolarów.

Nie tylko pomoc humanitarna jest transportowana na Ukrainę ciężarówkami z agencji spedycyjnej Hegelmann. Na przykład straż pożarna w Bruchsaal przekazała terenowy samochód strażacki i odpowiedni sprzęt. Klub informuje o każdej dostawie pomocy na swojej stronie internetowej i tym samym wnosi cenny wkład w przejrzyste raportowanie pomocy: Pomóż Ukrainie | Klub Rotary Częstochowa (rotaryczestochowa.org)

Wizyta z Polski i wzruszające opisy zrobiły wrażenie na wszystkich obecnych z Rotary Club Detmold-Oerlinghausen. Oerlinghausen Michael Böhm nawiązał kontakt z Rotary Club Częstochowa, sam kilka razy odwiedził klub i zaprosił Wojtka Jankowskiego, aby z pierwszej ręki zdał relację z działalności tu, w Oerlinghausen. Nie wahał się i zgodził się na około 900-kilometrową podróż do górskiego miasteczka Oerlinghausen.