Dar dla strażaków z Charkowa to wsparcie z zaprzyjaźnionego z Częstochową niemieckiego Pforzheim. W inicjatywę zaangażowane były kluby rotariańskie z Pforzheim i Częstochowy, które organizują pomoc dla Ukrainy.Darowiznę odebrali 4 stycznia na placu Biegańskiego w Częstochowie Andriej Eremenko, szef oddziału Straży Pożarnej w Charkowie oraz Konstantin Kovalov, szef wydziału prawnego Straży Pożarnej. Wóz pożarniczy dla walczącej Ukrainy przekazał symbolicznie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, dziękując klubom Rotary za skutecznie przeprowadzoną akcje pomocową.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w odezwie na nasz apel przynosili dary, jakie później przekazywaliśmy na Ukrainę, tym, którzy pomagali i pomagają na różne sposoby – mówił podczas spotkania prezydent. – Życzyłbym sobie i wszystkim zaangażowanym, żeby ta pomoc nie była potrzebna, żeby jak najszybciej wojna się zakończyła i żebyśmy jak najszybciej przystąpili do pomocy Ukrainie związanej nie z wojną, a z odbudową kraju. Potrzebne są takie sygnały wsparcia zarówno duchowego, jak i materialnego. Niech ta wojna skończy się wreszcie, żeby można było zacząć żyć w normalnej, wolnej od agresji Europie.Miasto Pforzheim to wieloletni partner Częstochowy, dlatego burmistrz  Pforzheim Dirk Buescher i komendant Straży Pożarnej Pforzheim Sebastian Fischer postanowili właśnie za pośrednictwem naszego miasta przekazać w pełni wyposażony wóz strażacki oraz odzież dla walczącej Ukrainy. Częstochowa prowadzi od wielu lat współpracę z ukraińskimi miastami, w tym z Charkowem.Przekazanie samochodu nie byłoby możliwe bez współudziału dwóch zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą od lat klubów Rotary z Pforzheim i Częstochowy. W czasie majowego pobytu w Częstochowie goście z Rotary Club Pforzheim mieli okazję zapoznać się z formami pomocy społeczności naszego miasta, w tym częstochowskiego klubu Rotary oraz jego zagranicznych partnerów dla Ukrainy. Przekazanie wozu strażackiego jest kolejnym elementem wsparcia dla ludności ukraińskiej. Transportem samochodu z Niemiec zajęła się firma Hegelmann. 

 

KLUBY ROTARIAN WSPIERAJĄ UKRAINĘ

 

Wartość pomoc dla Ukrainy ze strony częstochowskich rotarian i ich partnerów wynosi już ponad 600 tys. złotych. Prezydenci Rotary Club Częstochowa – najpierw Wojciech Jankowski, a później (od lipca ub. roku) Tomasz Kołodziejski – rozwinęli w 2022 r. szeroką sieć współpracy z klubami Rotary w USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Partnerami w międzynarodowym wsparciu mieszkańców Ukrainy są kluby rotariańskie z Florydy, New Hampshire, Teksasu i Ohio (USA), Pforzheim i Oerlinghausen (Niemcy) oraz Hungerford (Wielka Brytania).

 

Prezydent Rotary Club Pforzheim Norbert Ratzlaff w czasie majowej wizyty w Częstochowie przekazał do punktu pomocy Ukraińcom w naszym mieście środki żywności, higieny osobistej  o wartości 2  tys. euro. Natomiast na początku grudnia 2022 roku Kluby Rotary Pforzheim i Częstochowa przekazały PCK podstawowe artykuły żywnościowe i higieniczne o wartości 7 tys. zł dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Częstochowie.Częstochowscy rotarianie wspomagają również częstochowskie ośrodki zajmujące się opieką dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. W grudniu 2022 roku darowizny po 20 tysięcy złotych na działalność statutową trafiły do Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Legionów w Częstochowie.