W „Życiu  Częstochowy”  ukazał się obszerny artykuł o naszych działaniach pomocowych dla Ukrainy

Nie zapominajmy! Trwa wojna – nadal potrzebna jest pomoc dla Ukrainy

24 lutego br. Rosja zaatakowała Ukrainę. Częstochowskie organizacje pozarządowe oraz Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe natychmiast włączyły się w pomoc dla zaatakowanej Ukrainy, organizując zbiórki darów. Jedną z organizacji, która w pierwszych dniach inwazji włączyła się w akcję charytatywną, był Klub Rotary w Częstochowie oraz firma transportowa Hegelmann.

Klub Rotary skupia ludzi nauki, prawa, biznesu, kultury i medycyny. W okresie swojej działalności w Częstochowie zorganizował wiele imprez o charakterze charytatywnym, zgodnie ze swoim mottem “Service Above Self ” czyli “Służba ponad własne interesy”. Na pomoc Ukrainie Rotary Częstochowa przeznaczył około 60 000 zł. To właśnie do tego częstochowskiego oddziału zwróciły się Kluby Rotary zarówno z Niemiec, jak i z USA, deklarując wsparcie finansowe na zakup leków, środków czystości, opatrunków oraz innych niezbędnych rzeczy. Kluby Rotary ze Stanów Zjednoczonych (głównie z Florydy) przekazały środki finansowe w wysokości około pół miliona złotych. Za te pieniądze zakupiona została żywność oraz środki medyczne – zakupy są zawsze kierowane potrzebami np. filtry do wody, narzędzia chirurgiczne, czy żywność długoterminowa. Transport zawsze zapewnia firma Hegelmann.

Firma Hegelmann Polska od początku konfliktu w Ukrainie włącza się w pomoc zarówno tym, którzy pozostali za naszą wschodnią granicą, jak i tym, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę. Firma wysyła swoje ciężarówki z darami na granicę polsko-ukraińską. Zebrane środki następnie rozwożone są busami do miast potrzebujących pomocy humanitarnej m.in. Kijowa, Charkowa, Sumy, Równego, Odessy i Lwowa. W Częstochowie Firma Hegelmann organizuje również miejsca pobytowe dla uchodźców w szpitalu Hutniczym, który jest już ich własnością, ponieważ w pierwotnym założeniu miał służyć jako baza dla pracowników tej firmy. Prawie tysiąc uchodźców z Ukrainy skorzystało z tego typu pomocy stacjonarnej. Obecnie na stałe mieszka we wspomnianej placówce około 30 osób, głównie kobiety z dziećmi, których mężowie walczą na froncie. Urodziła się tutaj pierwsza dwójka maluchów: dziewczynka o imieniu Alicja i chłopiec o imieniu Jarosław – dzieci dzisiaj mają około trzech miesięcy. Klub Rotary chce zorganizować wolontariat dla studentów z UJD, którzy uczyliby języka polskiego osoby przebywające w tym ośrodku.

Firma Hegelmann jest gwarantem, że zebrane środki trafią zawsze do potrzebujących osób na Ukrainie.

Apelujemy! Wojna trwa nadal! Potrzeby nadal są ogromne, trwa zbiórka żywności, artykułów medycznych. Teraz bardzo potrzebna jest odzież zimowa oraz pampersy.

Tu znajduje się link do artykułu.